Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kategorie Česká republika – Veřejný sektor
Jak došlo k úniku Neúmyslná chyba úřednice způsobila únik informací o dotacích na sociálně znevýhodněné romské studenty na web ministerstva. Data byly zveřejněny po dobu 5 dní.
Jaké informace unikly Unikly jména romských studentů, spolu s jejich přesnými adresami, daty narození a výškami dotace, kterými je ministerstvo finančně podpořilo při studiu na středních školách. Kromě těchto informací šlo také o citlivé osobní informace, neboť všechny údaje se vztahovaly k romským studentům. Celkem unikly záznamy o 893 lidech.
Škody, následky Úřad na ochranu osobních údajů vyměřil ministerstvu pokutu 450 000 Kč. Konkrétní úřednice nese následky za pochybení, avšak interní sankce ministerstvo neuvedlo. Případ byl vysoce medializován.
Komentář Chyby se stávají nám všem, avšak některé mohou mít velké následky. Důležitá je proto existence pravidel a systému, které umožňují nastavení různých oprávnění pro různá data a uživatele, a pokud by je chtěl zaměstnanec vykopírovat mimo chráněnou oblast, program danou operaci nepovolí a k úniku dat nedojde.
Doplňující informace Jelikož šlo o citlivé osobní údaje, hrozila ministerstvu pokuta až 10 milionů korun.
Zdroje [1] [2] [3] [4]